Nagy csarnokok: acélcsarnok szerkezet/ ezertől több tízezer négyzetméterig
Könnyűszerkezetes acél csarnokok – minőségi, tartós, gazdaságos megoldás testreszabottan
Nagy méretszabadság: 1 000 m2-től több 10 000 m2 alapterületig
Széles funkcionalitás: ipar, kereskedelem, logisztika, mezőgazdaság és szolgáltatás
Egyedi igényekre tervezett, testreszabott kivitel
Esztétikus megjelenés, építészeti szabadság
Az utóbbi években jelentős szemléletváltás történt a hazai építőipari beruházók, építtetők körében, akik egy új cég működéséhez vagy éppen egy meglévő vállalkozás bővítéséhez új ipari épület- ill. csarnok beruházásában, fejlesztésében gondolkodnak. A korábbi szokásokhoz képest körültekintőbbek és a szakmai szempontokat alaposabban mérlegelik hosszútávú, tartós, minőségi és gazdaságos megoldást keresve, amely a lehető legmagasabb színvonalon szolgálja ki a leendő funkciókat, munkafolyamatokat.
Ezen minőségi, szakmai és műszaki érdeklődések, beruházások kielégítésére kínálja nagyméretű csarnokait (~1000m2-től a több 10000m2-es alapterületig) a Swedsteel.
Ennek köszönhetően a beruházók, a tervezők és a kivitelezők is szívesen dolgoznak ezzel a komplex, ugyanakkor nagyon sokrétűen alkalmazható megoldással, rendszerrel.
- Acél alapanyag: nagyszilárdságú, tartós, környezetbarát, újrafelhasználható, univerzális építőanyag
- Egyedi, professzionális tervezés: optimalizált, magas teherbírású, biztonságos, mégis gazdaságos szerkezetek
- Tető- és burkolati termékek, rendszerek széleskörű választéka: változatos építészeti megjelenés, funkcióhoz igazított, gazdaságos szakmai megoldások
- Könnyűszerkezetes, szerelt technológia: gyors kivitelezés, időtakarékos megvalósítás, egyszerű karbantartás
A leendő funkcióhoz való harmonikus illeszkedés annak köszönhető, hogy a Swedsteel ~1000m2 fölötti csarnokai olyan mérnöki-építészeti struktúrák, ahol az alrendszerek átgondoltsága, variabilitása, egymáshoz való flexibilis viszonya adja a változatosságot és a szükséges egyediséget.
A vállalat az acél főtartószerkezetek, a tető- és falburkolati rendszerek, illetve a kiegészítő komponensek terén széles megoldással, kínálattal rendelkezik. A megrendelő elvárásai, a leendő épület használatának módja, a telepített technológia, a környezeti adottságok, az esztétikai igények, a műszaki és biztonsági előírások, a tervezői elképzelések összetett feltételei határozzák meg az adott csarnoképület végleges műszaki eredményt. Az optimális térkialakítást pl. a fesztáv és belmagasság tekintetében egyedülállóan szabad méretek teszik lehetővé. A vízszintes és függőleges belső térelhatároló szerkezetek egyaránt tetszőlegesen alakíthatók, hiszen a csarnok méreteire (szélesség, vállmagasság, hossz) gyakorlatilag nincs korlátozás.
A Swedsteel cég munkatársai, megismerve az építtető, beruházó konkrét igényeit, elvárásait, a funkciót, méreteket, építési helyszínt és adottságokat, színeket stb., elkészíti a legoptimálisabb javaslatát a komplett csarnoképület tekintetében. Igény esetén a szerelésben, kivitelezésben, vagy akár kulcsrakész komplett megvalósításban is segítséget nyújt, szoros együttműködésben lévő, minőségi munkát végző partnercégei révén.
A főtartószerkezet leggyakrabban acél síkbeli keretek egymás utáni sorolásával és összemerevítésével létrehozott, térbelileg merev teherhordó rendszer. A közbenső keretek fő típusai:
- melegenhengerelt szelvényekből (IPE, HE, RHS profilok) készülő keretek, amelyek egyszerű gyártástechnológiát igényelnek, és kisebb csarnokméretek esetén előnyös;
- lemezekből kivágott, hegesztett, változó keresztmetszetű, I-szelvényű keretek, amelyek a legjobban optimalizált és leggazdaságosabb megoldást adják nagyobb épületméretek esetén;
- rácsos főtartós keretek, amelyek szintén alacsony önsúlyú, optimált szerkezetet eredményeznek, de figyelembe kell venni a nagyobb szerkezeti magasság hatását a funkcióra.
További, speciális szerkezeti megoldást jelentenek például a többhajós keretszerkezetek, a daruzott csarnokok, a többszintes keretek, a mellékhajós szerkezetek, stb. Gyakorlatilag bármilyen építészeti elképzelés és funkcionális igény megoldható a Swedsteel acél szerkezetekkel!
A legegyszerűbb csarnokburkolatok az egyrétegű trapézlemezes tetőfedés és falburkolás, amellyel hőszigetelési igény nélküli funkciók szolgálhatók ki (pl. géptároló színek, hidegraktárak, terménytárolók, stb.). Az ilyen csarnokoknál fontos, hogy a külső és belső légállapotok különbsége miatt bizonyos időszakokban elkerülhetetlen, hogy az acél trapézlemezek belső oldalán párakicsapódás, kondenzáció jelentkezik. Ez egyrészt a bent tárolt anyagok szempontjából lehet fontos, másrészt tartóssági kérdés is, mert az acél szerkezeti és burkolati elemeket nem szabad tartós nedvesség hatásának kitenni. Erre a problémára ad egy lehetséges megoldást a trapézlemez belső oldalán páramegkötő filcréteggel gyárilag ellátott tetőprofil, amely kapacitásának megfelelően megköti a kicsapódó párát. A belső tér kiszellőztetéséről ilyenkor is gondoskodni kell!
A kisebb hőszigetelési követelménnyel rendelkező csarnokok esetén megfelelő, gazdaságos burkolati rendszer a kétrétegű trapézlemezes, rétegekből (fóliák, hőszigetelés) helyszínen kivitelezhető ún. szerelt szendvics tető- ill. falburkolat. A trapézlemezek között szálas hőszigetelő anyag és távtartó elemek helyezkednek el (tetőszelemenek, falvázgerendák vagy külön távtartó gerendák). Utóbbi távtartó elemek hátrányos következménye az ún. vonalmenti hőhídhatás, amelyet a külső oldalra elhelyezett hőhídmentesítő szalagokkal csökkenteni lehet, de teljesen kiküszöbölni nem.
A rétegekből összeállított rendszerek között meg kell említeni a magasbordás teherhordó trapézlemezes, lágyfedéses hőszigetelt tetőfödémet. Ez a tetőrendszer elsősorban a nagy alapterületű, lapos (vagy nagyon alacsony hajlású), hőszigetelt tetők esetén népszerű (pl. logisztikai központok, kereskedelmi csarnokok, nagyméretű gyártó csarnokok, stb.). Ennél a megoldásnál a lépésálló hőszigetelést a magasprofilhoz rögzítő kötőelemek már csak pontszerű hőhídhatást gyakorolnak, amely révén az eredő hőszigetelő képesség magas szintűre is tervezhető, kivitelezhető.
A legfejlettebb és legjobb hatásfokú hőszigetelő csarnokburkolatot a jelenlegi építőipari gyakorlatban az előregyártott szendvicspanelek jelentik. A tető- és falpanelek különböző fegyverzetekkel és hőszigetelő maggal (poliuretán, kőzetgyapot) állnak rendelkezésre, amelyek közül mindig kiválasztható az adott célra optimális, funkciónak és műszaki követelményeknek egyaránt megfelelő típus.
Ilyen fontos kiegészítők például az ereszcsatorna elemei, a kötőelemek, csavarok, az élhajlított szegélylemezek, a tömítőprofilok, szigetelőcsíkok, az építési fóliák, stb. A Swedsteel cég ezen kiegészítő termékek teljes választékát kínálja.
A Swedsteel csarnokok alkalmazhatósági területei
Ahogyan a természetben, úgy a műszaki életben is azok bizonyulnak a leghatékonyabb rendszereknek, amelyek stabilitását pont a flexibilitásuk és az alkalmazkodó képességük adja. A Swedsteel termékek minőségi, műszaki, testreszabhatósági jellemzői alapján elmondható, hogy belőlük nem építészeti sztereotípiák, hanem minden esetben az elvárt funkciót a legmagasabb szinten szolgáló csarnokok készülnek a megrendelő egyedi igényei alapján úgy, hogy közben megfeleljenek a vonatkozó rendeletekben megszabott, legszigorúbb biztonsági, műszaki előírásoknak, továbbá a vízelvezetési, hő- és hangszigetelési, párazárási, légzárási, akusztikai, tűzvédelemi és teherbírási paramétereknek egyaránt.
A csarnokok gyártása, megvalósítása a Swedsteel tervekben, műszaki javaslatokban és ajánlatban megadott egyedi specifikációk alapján történik. A tartószerkezetek, a tető- és falburkolatok, a kiegészítő elemek formákban, méretekben, funkcióban, teherbírásban és a burkolatok természetesen még színekben is a beruházó, vevő elképzeléseit valósítják meg.
A méretszabadság a Swedsteel-lel valóban korlátlan távlatokat nyit: néhány száz m2-től a több tízezer m2-es alapterületig.
Számos üzleti területre, mint gyártás, raktározás, logisztika, kereskedelem, agrár tevékenység, sport stb. példaként bemutatott csarnokok mintatervei és bemutató videók adnak ötletet és segítenek a kiindulásban, tervezés megkezdésében.