Terménytároló csarnok kialakítása
A szemes termények biztonságos síkpadozatos elhelyezésére szolgáló csarnokok formáját és műszaki megoldásait a tárolt gabona mennyisége, fajtája illetve a be- és kitárolás műveletének akadálymentes kiszolgálása határozza meg. Emiatt javasolt a szokásosnál nagyobb tetőhajlás, a gerinc alatt végigfutó szállítószalag elhelyezése és a termény oldalnyomására méretezett vasbeton támfalon kívül lehorgonyzott acélváz.
Megfelelő szellőzés biztosítása
Nagyon fontos és nem elhagyható a belső tér megfelelő (természetes vagy gépi) átszellőztetése a termény védelme érdekében. Gabonatároló csarnokok esetében jellemző például az egyrétegű tetőfedő trapézlemezek alkalmazása, melyek belső felületükön speciális, gyárilag hozzáillesztett páramegkötő filcbevonattal készülnek. Ez a speciális bevonat biztosítja a kicsapódó pára, kondenzvíz megkötését és a terményt károsító vízlecsepegések megakadályozását. A megfelelő átszellőztetés ebből adódóan elengedhetetlen, hogy a nedves filcréteg rövid időn belül ki is tudjon száradni.
Könnyűszerkezetes terménytároló csarnokok műszaki jellemzői
Keretállások közötti optimális távolság | 5-7 m |
Tetőforma | nyeregtető, 7-15°-os hajlásszöggel |
Általános vállmagasság | kb. 4-7 m |
Optimális kerettávolság | kb. 2,5-4 m |
Könnyűszerkezetes terménytároló csarnokok szerkezete
Az ilyen típusú épületek hosszirányban egymás után sorolt, főtartó keretállások sorozatából jön létre.
Főtartószerkezeti rendszer
A terménytároló épületszerkezet jellemzően hosszirányban egymás után sorolt, főtartó keretállások sorozatából jön létre. A keretállások közötti optimális távolság kb.:5.00-7.00m.
Az acél főtartószerkezet lehet melegen hengerelt „I” tartós oszlop és „I” tartós gerenda. Ekkor tárolás szempontjából jól kihasználható a szabad belmagasság.
Oldalfalak
A terménytároló épületek esetén az oldalfal szerepe szempontjából alapvetően két csoport létezik. Az egyik típus esetén az oldalfal térelhatároló szereppel bír, míg a másik esetben teherhordó funkciót is kap.
Oldalfal térelhatárolási funkcióval
Ebben az esetben a főtartó oszlopokon vízszintesen fektetett Z-C falvázgerendák helyezkednek el, amelyre függőleges helyzetű faltrapézlemez burkolat kerül. Az oldalfalburkolat alapvetően térelhatároló szerepet tölt be, a meteorológia terheken kívül más hatás nem éri. Az ilyen épületekben többnyire olyan terményt, takarmányt vagy más ömlesztett anyagot tárolnak, amelyek az épület belterében úgy képeznek halmot, hogy nem terhelnek a falakra, így oldalnyomást nem fejtenek ki rájuk.
Oldalfal teherhordó funkcióval
Ekkor a csarnok oldalfala monolit vasbeton- vagy vasalt zsalukő támfal.
Az épületben tárolt anyaghalmaz ráterhel az a falakra, így oldalnyomást fejt ki rájuk. Ebből kifolyólag a falnak megfelelő teherbírással kell rendelkeznie. A támfalat alapjában véve lehet úgy tervezni, hogy teherviselési szempontból az acél főtartószerkezettől függetlenül viselkedik. Ekkor a vasbeton alapozással nyomatékbíró jelleggel össze kell vasalni a falat. Ezen kívül olyan megoldás is kivitelezhető, hogy a fal részben átadja a terheit az acél oszlopoknak. Ebben az esetben az alapozási rendszerrel és az oszlopokkal is biztosítani kell a nyomatékbíró kapcsolatot.
A támfal helyzete háromféle lehet:
- a fal külső síkja megegyezik az acéloszlop belső síkjával,
- a fal és az oszlop belső síkja azonos,
- a falbelső síkja és az oszlop külső síkja azonos.
A támfal jellemző magassága 2,5-4 m és vastagsága 20-30cm.
Tető, tetőburkolat
A rácsostartós tető- és/vagy falszerkezet súly- és költséghatékonyabb megoldást jelent, ám a szabad belmagasság csökkenésével jár.
A tetőszelemeneken fekvő tetőburkolati rendszer többnyire trapézlemez, amely belső oldali felületén gyárilag elhelyezett antikondenzációs, páramegkötő filcbevonat van. Ennek célja a hőmérséklet ingadozásból származó, az acéllemez felületen kicsapódó párának a megkötése, felfogása. Ezáltal az épületben tárolt termék védve van a rácsepegő nedvességtől.
Szállítószalag rendszer
Az épületben gyakran kerül szállítószalag rendszer elhelyezésre. Ez történhet az épületszerkezettől elkülönülve vagy a főtartó szerkezeti rendszerhez kapcsolódva. Utóbbi esetben többnyire a gerinc vonala alatt helyezkedik el és a főtartó gerendákra terhel a szállítószalag. Fontos, hogy ezt már az épület tervezése során figyelembe vegyük.
Videó
Műszaki kérdése van, vagy árajánlatot szeretne?
Keresse mérnök kollégáinkat szakmai konzultációért!
Kapcsolat
Cím:
2365 Inárcs,
Szent György utca, hrsz. 12/0172.
Telefon:
+36 23 806 900
E-mail cím:
info@swedsteel.hu
További oldalaink
Ipari gyártó és raktárépületek
ipari csarnokok
Mezőgazdasági csarnoképületek
agrár csarnokok
Trapézlemezek
termékválaszték
Szendvicspanelek
termékválaszték
Szakmai tudástár
tudástár
nyomtatott anyagok
Adatvédelmi nyilatkozat
adatvédelmi nyilatkozat